
-
Date Moved! Mårten Django Debut at David Michael Audio
By Ariel Bitran • Posted: Mar 15, 2012

The debut of the Mårten Django loudspeaker at David Michael Audio (4341 Delemere Court, Royal Oak, MI) originally slated for March 17th, has been moved to Saturday, April 7, Noon–7pm.
Follow this link for more details on the event and the history of Stereophile's coverage of the Mårten Django. Review forthcoming.
-
-

Knut Vadseth och Trond Torgnesskar går i taket över Django.
Knut Vadseth skriver:
”Raffinerad High End”,
”Högtalaren upplevs homogen från botten till toppen samtidigt som snabbheten och en exemplarisk mikrodynamik ger en utmärkt krispighet och detaljer som stöttar sig på ett berg av solida grundtoner. Piano låter fantastiskt naturligt, stämmor har både detaljer, luft och bröststöd och Marten Django kan också vara perfekt till en strålande bra kombianläggning med två kanals bioljud.”
”när det gäller ett storslagen och homogen ljudbild med bra dynamik, solid djupbas och imponerande holografi, plus ett fullt frekvensområde med en stor högtalares förmåga att kunna spela på en realistisk konsertnivå, finns det inget att klaga på i denna äkta high-end konstruktion”
Trond Torgnesskar skriver:
”Chockerande”
”ljudbilden var extremt bred, och musiken andades väldigt lätt och otvunget. Musiken hade ett maktfullt bottendrag över sig, och dynamiken var oantastlig. Faktiskt är denna högtalare något av det snabbaste och mest dynamiska jag har hört på denna sidan av Marten Coltrane 2, och det säger inte lite. Transienterna var explosiva, och ljudbilden hade den fria, öppna och otvungna sammanhållningen och kvaliteten som man finner i verkligt kostsamma kreationer.”
”Den helt sömlösa integrationen, luftigheten, dynamiken och den strama, men maktfulla och verkligt djupa, nästan seismiska basen skapar en helhet som gör att man måste gnida sig i ögonen när prislappen kommer på bordet. Här snackar vi om en extremt vällyckad och påkostad högtalare med vilja och förmåga till att ge sig helhjärtat i kast med vad du än kastar åt den, och som levererar en närvarokänsla och nerv till musiken som är sällsynt oavsett prisklass. Den upplevs som linjär och upplöst, och har klangliga kvaliteter som genast gör den till en utmanare också i bra mycket högre prisklasser.”
-
-
-
The Following 2 Users Say Thank You to Leo Yeh For This Useful Post:
-
-
-
-
The Following 7 Users Say Thank You to Leo Yeh For This Useful Post:
-
謝謝蔡醫師的美言
高雄大展再當面致謝
Leif / Jorgen 也想拜訪您!
張黎民 敬上
-
The Following User Says Thank You to 上瑞張sir For This Useful Post:
-
-
The Following User Says Thank You to ytchang578 For This Useful Post:
-
那底下是低音反射孔嗎 這樣得設計還是第一次看到
離地面這麼近會不會有什麼影響
-
The Following User Says Thank You to eric_hsu For This Useful Post:
-
-
-
-
發文規則
- 您不可以發表新主題
- 您不可以發表回覆
- 您不可以上傳附件
- 您不可以編輯自己的文章
-
討論區規則
|